Paris 2024 Paralympic Competition Schedule by session

Schedule as of 01/06/2023

Note: this session competition schedule is subject to changes until the conclusion of Paris 2024 Paralympic Games.

Principal Summary

BLIND FOOTBALL. 3

BOCCIA.. 5

GOALBALL. 9

PARA ARCHERY. 13

PARA ATHLETICS. 17

PARA BADMINTON.. 26

PARA CANAOE. 30

PARA CYCLING ROAD.. 32

PARA CYCLING TRACK. 34

PARA EQUESTRIAN.. 36

PARA JUDO.. 38

PARA POWERLIFTING.. 42

PARA ROWING.. 44

PARA TENNIS TABLE. 46

Para TAEKWONDO.. 52

PARA SWIMMING.. 55

PARA TRIATHLON.. 65

SITTING VOLLEYBALL. 66

SHOOTING PARA SPORT. 70

WHEELCHAIR BASKETBALL. 72

WHEELCHAIR FENCING.. 77

WHEELCHAIR RUGBY. 82

WHEELCHAIR TENNIS. 84


 

 

BLIND FOOTBALL

Blind Football Summary

Day 4 Sunday 1 September 2

Session FBB01. 2

Session FBB02. 2

Day 5 Monday 2 September 2

Session FBB03. 2

Session FBB04. 2

Day 6 Tuesday 3 September 2

Session FBB05. 2

Session FBB06. 2

Day 8 Thursday 5 September 3

Session FBB07. 3

Session FBB08. 3

Day 10 Saturday 7 September 3

Session FBB09. 3

Click here to return to the Principal Summary

Day 4 Sunday 1 September

Session FBB01

Start: 11:30 End: 15:30 Eiffel Tower Stadium

Men's Preliminary Round Group B (2 matches)

Session FBB02

Start: 18:30 End: 22:30 Eiffel Tower Stadium

Men's Preliminary Round Group A (2 matches)

Click here to return to the Blind Football Summary

Day 5 Monday 2 September

Session FBB03

Start: 11:30 End: 15:30 Eiffel Tower Stadium

Men's Preliminary Round Group B (2 matches)

Session FBB04

Start: 18:30 End: 22:30 Eiffel Tower Stadium

Men's Preliminary Round Group A (2 matches)

Click here to return to the Blind Football Summary

Day 6 Tuesday 3 September

Session FBB05

Start: 11:30 End: 15:30 Eiffel Tower Stadium

Men's Preliminary Round Group B (2 matches)

Session FBB06

Start: 18:30 End: 22:30 Eiffel Tower Stadium

Men's Preliminary Round Group A (2 matches)

Click here to return to the Blind Football Summary

Day 8 Thursday 5 September

Session FBB07

Start: 10:30 End: 15:30 Eiffel Tower Stadium

Men's Classification Matches (2 matches)

Session FBB08

Start: 18:30 End: 22:30 Eiffel Tower Stadium

Men's Semi-finals

Click here to return to the Blind Football Summary

Day 10 Saturday 7 September

Session FBB09

Start: 17:30 End: 23:00 Eiffel Tower Stadium

Men's Bronze Medal Match

Men's Gold Medal Match

Click here to return to the Blind Football Summary

 


 

BOCCIA

Boccia Summary

Day 1 Thursday 29 August 4

Session BOC01. 4

Session BOC02. 4

Day 2 Friday 30 August 4

Session BOC03. 4

Session BOC04. 4

Day 3 Saturday 31 August 4

Session BOC05. 4

Session BOC06. 5

Day 4 Sunday 1 September 5

Session BOC07. 5

Session.. 5

Day 5 Monday 2 September 5

Session BOC09. 5

Session BOC10. 6

Day 6 Tuesday 3 September 6

Session BOC11. 6

Session BOC12. 6

Day 7 Wednesday 4 September 6

Session BOC13. 6

Session BOC14. 6

Day 8 Thursday 5 September 6

Session BOC15. 6

Session BOC16. 6

Click here to return to the Principal Summary

Day 1 Thursday 29 August

Session BOC01

Start: 10:30 End: 15:15 South Paris Arena 1

Men's Individual Ė BC2 (8 matches)

Women's Individual Ė BC2 (8 matches)

Men's Individual Ė BC1 (8 matches)

Women's Individual Ė BC3 (8 matches)

Session BOC02

Start: 17:00 End: 22:55 South Paris Arena 1

Men's Individual Ė BC4 (4 matches)

Women's Individual Ė BC1 (4 matches)

Women's Individual Ė BC4 (4 matches)

Men's Individual Ė BC4 (4 matches)

Women's Individual Ė BC1 (4 matches)

Women's Individual Ė BC4 (4 matches)

Women's Individual Ė BC3 (8 matches)

Women's Individual Ė BC4 (8 matches)

Click here to return to the Boccia Summary

Day 2 Friday 30 August

Session BOC03

Start: 10:30 End: 15:15 South Paris Arena 1

Men's Individual Ė BC4 (8 matches)

Men's Individual Ė BC2 (8 matches)

Women's Individual Ė BC3 (8 matches)

Women's Individual Ė BC4 (8 matches)

Session BOC04

Start: 17:00 End: 22:55 South Paris Arena 1

Men's Individual Ė BC3 (8 matches)

Women's Individual Ė BC2 (8 matches)

Men's Individual Ė BC1 (8 matches)

Men's Individual Ė BC2 (8 matches)

Women's Individual Ė BC1 (4 matches)

Click here to return to the Boccia Summary

Day 3 Saturday 31 August

Session BOC05

Start: 10:30 End: 15:15 South Paris Arena 1

Women's Individual - BC2 (8 matches)

Men's Individual - BC4 (8 matches)

Men's Individual - BC1 (8 matches)

Women's Individual - BC3 (8 matches)

Session BOC06

Start: 17:00 End: 22:00 South Paris Arena 1

Men's Individual - BC3 (8 matches)

Men's Individual - BC2 Quarterfinals (4 matches)

Women's Individual - BC2 Quarterfinals (4 matches)

Women's Individual - BC1 Quarterfinals (4 matches)

Women's Individual - BC4 Quarterfinals (4 matches)

Women's Individual - BC3 Quarterfinals (4 matches)

Men's Individual - BC4 Quarterfinals (4 matches)

Click here to return to the Boccia Summary

Day 4 Sunday 1 September

Session BOC07

Start: 10:30 End: 14:25 South Paris Arena 1

Men's Individual - BC3 Quarterfinals (4 matches)

Men's Individual - BC1 Quarterfinals (4 matches)

Women's Individual - BC2 Semifinals (2 matches)

Men's Individual - BC2 Semifinals (2 matches)

Women's Individual - BC4 Semifinals (2 matches)

Men's Individual - BC4 Semifinals (2 matches)

Men's Individual - BC1 Semifinals (2 matches)

Women's Individual - BC1 Semifinals (2 matches)

Women's Individual - BC3 Semifinals (2 matches)

Men's Individual - BC3 Semifinals (2 matches)

Session BOC08

Start: 17:00 End: 22:20 South Paris Arena 1

Men's Individual - BC4 Bronze Medal Match

Men's Individual - BC2 Bronze Medal Match

Women's Individual - BC2 Bronze Medal Match

Women's Individual - BC4 Bronze Medal Match

Men's Individual - BC1 Bronze Medal Match

Women's Individual - BC1 Bronze Medal Match

Women's Individual - BC3 Bronze Medal Match

Men's Individual - BC3 Bronze Medal Match

Women's Individual - BC2 Gold Medal Match

Men's Individual - BC2 Gold Medal Match

Click here to return to the Boccia Summary

Day 5 Monday 2 September

Session BOC09

Start: 10:30 End: 14:45 South Paris Arena 1

Women's Individual - BC1 Gold Medal Match

Men's Individual - BC1 Gold Medal Match

Women's Individual - BC4 Gold Medal Match

Session BOC10

Start: 17:00 End: 21:55 South Paris Arena 1

Men's Individual - BC4 Gold Medal Match

Women's Individual - BC3 Gold Medal Match

Men's Individual - BC3 Gold Medal Match

Click here to return to the Boccia Summary

Day 6 Tuesday 3 September

Session BOC11

Start: 10:30 End: 14:40 South Paris Arena 1

Mixed Pair - BC4 (4 matches)

Mixed Pair - BC3 (4 matches)

Mixed Team - BC1/BC2 (4 matches)

Mixed Pair - BC4 (4 matches)

Session BOC12

Start: 17:00 End: 21:40 South Paris Arena 1

Mixed Team - BC1/BC2 (4 matches)

Mixed Pair - BC3 (4 matches)

Mixed Pair - BC4 (4 matches)

Mixed Pair - BC3 (4 matches)

Mixed Team - BC1/BC2 (4 matches)

Click here to return to the Boccia Summary

Day 7 Wednesday 4 September

Session BOC13

Start: 10:30 End: 15:10 South Paris Arena 1

Mixed Pair - BC4 Quarterfinals

Mixed Team - BC1/BC2 Quarterfinals

Mixed Pair - BC3 Pool Quarterfinals

Session BOC14

Start: 17:00 End: 21:40 South Paris Arena 1

Mixed Team - BC1/BC2 Semifinals

Mixed Pair - BC4 Semifinals

Mixed Pair - BC3 Semifinals

Click here to return to the Boccia Summary

Day 8 Thursday 5 September

Session BOC15

Start: 10:30 End: 15:10 South Paris Arena 1

Mixed Team - BC1/BC2 Bronze Medal Match

Mixed Pair - BC4 Bronze Medal Match

Mixed Pair - BC3 Bronze Medal Match

Session BOC16

Start: 17:00 End: 22:55 South Paris Arena 1

Mixed Team - BC1/BC2 Gold Medal Match

Mixed Pair - BC4 Gold Medal Match

Mixed Pair - BC3 Gold Medal Match

Click here to return to the Boccia Summary


 

GOALBALL

Goalball Summary

Day 1 Thursday 29 August 7

Session GBL01. 7

Session GBL02. 7

Session GBL03. 7

Day 2 Friday 30 August 7

Session GBL04. 7

Session GBL05. 7

Day 3 Saturday 31 August 7

Session GBL07. 7

Session GBL08. 7

Session GBL09. 7

Day 4 Sunday 1 September 8

Session GBL10. 8

Session GBL11. 8

Session GBL12. 8

Day 5 Monday 2 September 8

Session GBL13. 8

Session GBL14. 8

Day 6 Tuesday 3 September 8

Session GBL15. 8

Session GBL16. 8

Session GBL17. 8

Day 7 Wednesday 4 September 8

Session GBL18. 8

Session GBL19. 8

Session GBL20. 8

Day 8 Thursday 5 September 9

Session GBL21. 9

Session GBL22. 9

Click here to return to the Principal Summary

Day 1 Thursday 29 August

Session GBL01

Start: 09:00 End: 11:45 South Paris Arena 6

Men's Preliminary

Women's Preliminary

Session GBL02

Start: 13:15 End: 16:00 South Paris Arena 6

Men's Preliminary

Women's Preliminary

Session GBL03

Start: 17:30 End: 20:15 South Paris Arena 6

Men's Preliminary

Women's Preliminary

Click here to return to the Goalball Summary

Day 2 Friday 30 August

Session GBL04

Start: 09:00 End: 11:45 South Paris Arena 6

Men's Preliminary

Women's Preliminary

Session GBL05

Start: 13:15 End: 16:00 South Paris Arena 6

Men's Preliminary

Women's Preliminary

Session GBL06

Start: 17:30 End: 20:15 South Paris Arena 6

Men's Preliminary

Women's Preliminary

Click here to return to the Goalball Summary

Day 3 Saturday 31 August

Session GBL07

Start: 09:00 End: 11:45 South Paris Arena 6

Men's Preliminary

Women's Preliminary

Session GBL08

Start: 13:15 End: 16:00 South Paris Arena 6

Men's Preliminary

Women's Preliminary

Session GBL09

Start: 17:30 End: 20:15 South Paris Arena 6

Men's Preliminary

Women's Preliminary

Click here to return to the Goalball Summary

Day 4 Sunday 1 September

Session GBL10

Start: 09:00 End: 11:45 South Paris Arena 6

Men's Preliminary

Women's Preliminary

Session GBL11

Start: 13:15 End: 16:00 South Paris Arena 6

Men's Preliminary

Women's Preliminary

Session GBL12

Start: 17:30 End: 20:15 South Paris Arena 6

Men's Preliminary

Women's Preliminary

Click here to return to the Goalball Summary

Day 5 Monday 2 September

Session GBL13

Start: 13:15 End: 16:15 South Paris Arena 6

Men's Quarterfinals (2 matches)

Session GBL14

Start: 17:45 End: 20:45 South Paris Arena 6

Men's Quarterfinals (2 matches)

Click here to return to the Goalball Summary

Day 6 Tuesday 3 September

Session GBL15

Start: 09:00 End: 12:00 South Paris Arena 6

Men's Classification Playoff (2 matches)

Session GBL16

Start: 13:30 End: 16:30 South Paris Arena 6

Women's Quarterfinals (2 matches)

Session GBL17

Start: 18:00 End: 21:00 South Paris Arena 6

Women's Quarterfinals (2 matches)

Click here to return to the Goalball Summary

Day 7 Wednesday 4 September

Session GBL18

Start: 09:00 End: 12:00 South Paris Arena 6

Women's Classification Playoff

Session GBL19

Start: 13:30 End: 16:30 South Paris Arena 6

Men's Semifinal

Women's Semifinal

Session GBL20

Start: 18:00 End: 21:00 South Paris Arena 6

Men's Semifinal

Women's Semifinal

Click here to return to the Goalball Summary

Day 8 Thursday 5 September

Session GBL21

Start: 13:15 End: 16:15 South Paris Arena 6

Men's Bronze Medal Game

Women's Bronze Medal Game

Session GBL22

Start: 17:45 End: 21:55 South Paris Arena 6

Men's Gold Medal Game

Women's Gold Medal Game

Click here to return to the Goalball Summary

 


PARA ARCHERY

Para Archery Summary

Day 1 Thursday 29 August 10

Session ARC01. 10

Session ARC02. 10

Session ARC03. 10

Day 2 Friday 30 August 10

Session ARC04. 10

Session ARC05. 10

Day 3 Saturday 31 August 10

Session ARC06. 10

Session ARC07. 10

Day 4 Sunday 1 September 10

Session ARC08. 10

Session ARC09. 11

Day 5 Monday 2 September 11

Session ARC10. 11

Session ARC11. 11

Day 6 Tuesday 3 September 11

Session ARC12. 11

Session ARC13. 11

Day 7 Wednesday 4 September 11

Session ARC14. 11

Session ARC15. 12

Day 8 Thursday 5 September 12

Session ARC16. 12

Session ARC17. 12

Click here to return to the Principal Summary

Day 1 Thursday 29 August

Session ARC01

Start: 09:00 End: 11:30 Invalides

Women's Individual W1 Ranking Round

Men's Individual W1 Ranking Round

Session ARC02

Start: 13:00 End: 15:30 Invalides

Women's Individual Compound Open Ranking Round

Men's Individual Recurve Open Ranking Round

Session ARC03

Start: 17:00 End: 19:30 Invalides

Men's Individual Compound Open Ranking Round

Women's Individual Recurve Open Ranking Round

Click here to return to the Para Archery Summary

Day 2 Friday 30 August

Session ARC04

Start: 09:00 End: 12:25 Invalides

Women's Individual Compound Open 1/16 Elimination Round

Session ARC05

Start: 15:30 End: 20:05 Invalides

Men's Individual Compound Open 1/16 Elimination Round

Click here to return to the Para Archery Summary

Day 3 Saturday 31 August

Session ARC06

Start: 09:00 End: 13:20 Invalides

Women's Individual W1 1/8 Elimination Round

Women's Individual W1 Quarterfinals

Women's Individual W1 Semifinals

Women's Individual W1 Bronze Medal

Session ARC07

Start: 15:30 End: 20:40 Invalides

Women's Individual Compound Open 1/8 Elimination Round

Women's Individual Compound Open Quarterfinals

Women's Individual Compound Open Semifinals

Women's Individual Compound Open Bronze Medal

Women's Individual Compound Open Gold Medal

Click here to return to the Para Archery Summary

Day 4 Sunday 1 September

Session ARC08

Start: 09:00 End: 13:20 Invalides

Men's Individual W1 1/8 Elimination Round

Men's Individual W1 Quarterfinals

Men's Individual W1 Semifinals

Men's Individual W1 Bronze Medal

Men's Individual W1 Gold Medal

Session ARC09

Start: 15:30 End: 20:40 Invalides

Men's Individual Compound Open 1/8 Elimination Round

Men's Individual Compound Open Quarterfinals

Men's Individual Compound Open Semifinals

Men's Individual Compound Open Bronze Medal

Men's Individual Compound Open Gold Medal

Click here to return to the Para Archery Summary

Day 5 Monday 2 September

Session ARC10

Start: 09:00 End: 13:35 Invalides

Mixed Team W1 1/8 Elimination Round

Mixed Team W1 Quarterfinals

Mixed Team W1 Semifinals

Mixed Team W1 Bronze Medal

Mixed Team W1 Gold Medal

Session ARC11

Start: 15:30 End: 21:25 Invalides

Mixed Team Compound Open 1/8 Elimination Round

Mixed Team Compound Open Quarterfinals

Mixed Team Compound Open Semifinals

Mixed Team Compound Open Bronze Medal

Mixed Team Compound Open Gold Medal

Click here to return to the Para Archery Summary

Day 6 Tuesday 3 September

Session ARC12

Start: 09:00 End: 14:35 Invalides

Women's Individual Recurve Open 1/16 Elimination Round

Women's Individual Recurve Open 1/8 Elimination Round

Session ARC13

Start: 17:00 End: 19:55 Invalides

Women's Individual Recurve Open Quarterfinals

Women's Individual Recurve Open Semifinals

Women's Individual Recurve Open Bronze Medal

Women's Individual Recurve Open Gold Medal

Click here to return to the Para Archery Summary

Day 7 Wednesday 4 September

Session ARC14

Start: 09:00 End: 15:45 Invalides

Men's Individual Recurve Open 1/16 Elimination Round

Men's Individual Recurve Open 1/8 Elimination Round

Session ARC15

Start: 17:30 End: 20:25 Invalides

Men's Individual Recurve Open Quarterfinals

Men's Individual Recurve Open Semifinals

Men's Individual Recurve Open Bronze Medal

Men's Individual Recurve Open Gold Medal

Click here to return to the Para Archery Summary

Day 8 Thursday 5 September

Session ARC16

Start: 10:00 End: 12:40 Invalides

Mixed Team Recurve Open 1/8 Elimination Round

Session ARC17

Start: 15:00 End: 18:15 Invalides

Mixed Team Recurve Open Quarterfinals

Mixed Team Recurve Open Semifinals

Mixed Team Recurve Open Bronze Medal

Mixed Team Recurve Open Gold Medal

Click here to return to the Para Archery Summary

PARA ATHLETICS

Para Athletics Summary

Day 2 Friday 30 August 13

Session ATH01. 13

Session ATH02. 13

Day 3 Saturday 31 August 13

Session ATH03. 13

Session ATH04. 14

Day 4 Sunday 1 September 14

Session ATH05. 14

Session ATH06. 14

Day 5 Monday 2 September 15

Session ATH07. 15

Session ATH08. 15

Day 6 Tuesday 3 September 16

Session ATH09. 16

Session ATH10. 16

Day 7 Wednesday 4 September 16

Session ATH11. 16

Session ATH12. 17

Day 8 Thursday 5 September 17

Session ATH13. 17

Session ATH14. 18

Day 9 Friday 6 September 18

Session ATH15. 18

Session ATH16. 18

Day 10 Saturday 7 September 19

Session ATH17. 19

Session ATH18. 19

Day 11 Sunday 8 September 19

Session ATH19. 19

Click here to return to the Principal Summary

Day 2 Friday 30 August

Session ATH01

Start: 10:00 End: 13:30 Stade de France

Women's Long Jump - T11 Final

Men's 5000m - T11 Final

Women's 100m - T35 Round 1

Women's Shot Put - F41 Final

Men's 100m - T12 Round 1

Women's Discus Throw - F55 Final

Men's 400m - T52 Round 1

Women's 400m - T11 Round 1

Men's Javelin Throw - F38 Final

Women's 200m - T37 Round 1

Men's 100m - T37 Round 1

Men's 100m - T47 Round 1

Women's 100m - T35 Final

Session ATH02

Start: 19:00 End: 22:00 Stade de France

Men's Shot Put - F55 Final

Men's Long Jump - T11 Final

Women's Club Throw - F32 Final

Men's 400m - T52 Final

Men's 100m - T37 Final

Men's 100m - T47 Final

Women's 400m - T11 Round 1

Men's Shot Put - F37 Final

Women's 200m - T37 Final

Men's 5000m - T54 Round 1

Women's 400m - T47 Round 1

Women's 1500m - T13 Round 1

Click here to return to the Para Athletics Summary

Day 3 Saturday 31 August

Session ATH03

Start: 10:00 End: 13:30 Stade de France

††††††††††† Women's Discus Throw - F57 Final

Men's Shot Put - F12 Final

Men's 5000m - T13 Final

Women's 5000m - T54 Final

Men's 1500m - T46 Final

Women's 100m - T38 Round 1

Women's Long Jump - T64 Final

Women's Javelin Throw - F13 Final

Men's 100m - T38 Round 1

Men's 400m - T11 Round 1

Men's 100m - T12 Semi-Finals

Session ATH04

Start: 19:00 End: 22:00 Stade de France

Men's Javelin Throw - F57 Final

Men's Club Throw - F32 Final

Women's 1500m - T13 Final

Women's Shot Put - F37 Final

Men's 100m - T44 Round 1

Men's 100m - T38 Final

Men's 400m - T11 Semi-Finals

Men's Long Jump - T63 Final

Women's 400m - T11 Final

Women's 100m - T38 Final

Men's 5000m - T54 Final

Men's 100m - T12 Final

Women's 400m - T47 Final

Women's 200m - T36 Round 1

Click here to return to the Para Athletics Summary

Day 4 Sunday 1 September

Session ATH05

Start: 10:00 End: 13:30 Stade de France

Women's Long Jump - T12 Final

Men's Shot Put - F53 Final

Women's 1500m - T11 Round 1

Women's Discus Throw - F64 Final

Men's 100m - T34 Round 1

Women's 800m - T53 Round 1

Men's Shot Put - F40 Final

Women's 800m - T54 Round 1

Men's 100m - T13 Round 1

Men's 400m - T54 Round 1

Women's 200m - T36 Final

Men's 400m - T53 Round 1

Session ATH06

Start: 19:00 End: 22:00 Stade de France

Women's Shot Put - F20 Final

Women's 800m - T53 Final

Women's Long Jump - T37 Final

Women's 800m - T54 Final

Men's Discus Throw - F52 Final

Men's High Jump - T47 Final

Men's 100m - T44 Final

Women's 200m - T35 Final

Women's Javelin Throw - F34 Final

Men's 100m - T13 Final

Men's 400m - T53 Final

Men's 400m - T54 Final

Women's 100m - T34 Final

Men's 400m - T11 Final

Men's 100m - T64 Round 1

Men's 100m - T63 Round 1

Click here to return to the Para Athletics Summary

Day 5 Monday 2 September

Session ATH07

Start: 10:00 End: 13:30 Stade de France

Men's Long Jump - T12 Final

Men's Discus Throw - F56 Final

Women's 1500m - T11 Final

Men's 1500m - T11 Round 1

Men's Shot Put - F41 Final

Men's 1500m - T11 Round 1

Men's 1500m - T13 Round 1

Women's Shot Put - F54 Final

Men's 100m - T34 Final

Men's 100m - T35 Round 1

Women's 100m - T11 Round 1

Men's 400m - T38 Round 1

Women's 1500m - T54 Round 1

Session ATH08

Start: 19:00 End: 22:00 Stade de France

Men's Javelin Throw - F64 Final

Women's Discus Throw - F53 Final

Men's 100m - T35 Final

Men's Long Jump - T36 Final

Women's 100m - T11 Semi-Finals

Women's 400m - T37 Round 1

Men's Shot Put - F11 Final

Men's 400m - T20 Round 1

Women's 400m - T20 Round 1

Men's 100m - T63 Final

Women's 400m - T12 Round 1

Men's 1500m - T54 Round 1

Men's 100m - T64 Final

Click here to return to the Para Athletics Summary

Day 6 Tuesday 3 September

Session ATH09

Start: 10:00 End: 13:30 Stade de France

Men's Long Jump - T47 Final

Women's Discus Throw - F11 Final

Men's 1500m - T11 Final

Men's 1500m - T13 Final

Women's 200m - T64 Round 1

Women's Javelin Throw - F56 Final

Men's 200m - T51 Final

Women's Shot Put - F34 Final

Women's 100m - T13 Round 1

Men's 400m - T37 Round 1

Men's 400m - T36 Final

Women's 400m - T12 Final

Women's 1500m - T54 Final

Women's 100m - T47 Round 1

Session ATH10

Start: 19:00 End: 22:00 Stade de France

Men's Long Jump - T37 Final

Men's Shot Put - F20 Final

Women's 400m - T20 Final

Men's Shot Put - F32 Final

Men's High Jump - T63 Final

Men's 400m - T38 Final

Women's 200m - T64 Final

Women's 100m - T11 Final

Women's 100m - T13 Final

Men's Javelin Throw - F46 Final

Women's 100m - T47 Final

Men's 400m - T20 Final

Men's 1500m - T54 Final

Men's 400m - T12 Round 1

Women's 400m - T37 Final

Click here to return to the Para Athletics Summary

Day 7 Wednesday 4 September

Session ATH11

Start: 10:00 End: 13:30 Stade de France

Men's Javelin Throw - F34 Final

Women's Discus Throw - F41 Final

Men's Long Jump - T38 Final

Men's 100m - T11 Round 1

Women's Shot Put - F46 Final

Men's Shot Put - F46 Final

Men's 400m - T37 Final

Men's 100m - T53 Round 1

Women's 100m - T53 Round 1

Men's 100m - T54 Round 1

Women's 100m - T54 Round 1

Women's 100m - T36 Round 1

Men's 400m - T12 Semi-Finals

Session ATH12

Start: 19:00 End: 22:00 Stade de France

Women's Shot Put - F32 Final

Men's Shot Put - F36 Final

Women's 100m - T36 Final

Men's 100m - T53 Final

Men's Club Throw - F51 Final

Men's 100m - T54 Final

Women's 100m - T12 Round 1

Men's 400m - T13 Round 1

Men's Long Jump - T64 Final

Women's 100m - T53 Final

Women's 100m - T54 Final

Men's 100m - T11 Semi-Finals

Women's 100m - T37 Round 1

Click here to return to the Para Athletics Summary

Day 8 Thursday 5 September

Session ATH13

Start: 10:00 End: 13:30 Stade de France

Women's Shot Put - F35 Final

Women's Long Jump - T38 Final

Men's 400m - T12 Final

Women's Shot Put - F57 Final

Men's 400m - T13 Final

Women's 200m - T11 Round 1

Men's Discus Throw - F11 Final

Women's 100m - T37 Final

Women's Shot Put - F64 Final

Women's 100m - T12 Semi-Finals

Men's 800m - T53 Round 1

Men's 800m - T54 Round 1

Women's 400m - T53 Round 1

Women's 400m - T54 Round 1

Session ATH14

Start: 19:00 End: 22:00 Stade de France

Women's Long Jump - T63 Final

Men's Discus Throw - F64 Final

Men's 100m - T11 Final

Women's 100m - T12 Final

Women's 400m - T53 Final

Women's 400m - T54 Fina

Women's Shot Put - F33 Final

Men's Shot Put - F35 Fina

Men's 800m - T53 Final Men's Javelin Throw - F13 Fina

Men's 800m - T54 Final

Women's 100m - T64 Round 1

Women's 400m - T13 Round 1

Men's 100m - T52 Round 1

Click here to return to the Para Athletics Summary

Day 9 Friday 6 September

Session ATH15

Start: 10:00 End: 13:30 Stade de France

Women's Shot Put - F12 Final

Women's Long Jump - T47 Final

Women's 200m - T11 Semi-Finals

Men's Javelin Throw - F54 Final

Men's 1500m - T20 Final

Women's 1500m - T20 Final

Men's 400m - T47 Round 1

Men's Discus Throw - F37 Final

Men's High Jump - T64 Final

Men's 100m - T52 Final

Men's 800m - T34 Round 1

Men's 200m - T35 Round 1

4◊100m Universal Relay Round 1

Session ATH16

Start: 19:00 End: 22:00 Stade de France

Women's Long Jump - T20 Final

Women's Discus Throw - F38 Final

Men's Shot Put - F57 Final

Women's 100m - T64 Final

Women's Javelin Throw - F46 Final

Men's 400m - T62 Final

Men's 1500m - T38 Round 1

Women's 200m - T12 Round 1

Men's 200m - T37 Round 1

Men's 100m - T36 Round 1

Men's 100m - T51 Final

4◊100m Universal Relay Final

Women's 400m - T38 Round 1

Click here to return to the Para Athletics Summary

Day 10 Saturday 7 September

Session ATH17

Start: 10:00 End: 13:30 Stade de France

Women's Javelin Throw - F54 Final

Men's Shot Put - F34 Final

Women's Shot Put - F40 Final

Men's 800m - T34 Final

Men's Long Jump - T13 Final

Women's 400m - T13 Final

Men's 200m - T35 Final

Men's 200m - T37 Final

Men's 100m - T36 Final

Women's 100m - T63 Round 1

Men's 200m - T64 Round 1

Women's 200m - T47 Round 1

Session ATH18

Start: 19:00 End: 22:00 Stade de France

Men's Long Jump - T20 Final

Men's Shot Put - F33 Final

Men's Javelin Throw - F41 Final

Men's 1500m - T38 Final

Women's 200m - T11 Final

Women's 200m - T12 Final

Men's Shot Put - F63 Final

Women's 200m - T47 Final

Men's 200m - T64 Final

Women's 800m - T34 Final

Women's 400m - T38 Final

Men's 400m - T47 Final

Women's 100m - T63 Final

Click here to return to the Para Athletics Summary

Day 11 Sunday 8 September

Session ATH19

Start: 08:00 End: 13:00 Stade de France

Men's Marathon - T54

Women's Marathon - T54

Men's Marathon - T12

Women's Marathon - T12

Click here to return to the Para Athletics Summary

PARA BADMINTON

Para Badminton Summary

Day 1 Thursday 29 August 21

Session BDM01. 21

Session BDM02. 21

Day 2 Friday 30 August 21

Session BDM03. 21

Session BDM04. 21

Day 3 Saturday 31 August 22

Session BDM05. 22

Session BDM06. 22

Day 4 Sunday 1 September 22

Session BDM07. 22

Session BDM08. 23

Day 5 Monday 2 September 23

Session BDM09. 23

Session BDM10. 23

Click here to return to the Principal Summary

Day 1 Thursday 29 August

Session BDM01

Start: 08:30 End: 14:30 Porte de la Chapelle Arena

Women's Doubles WH1-2 Group Play Stage

Mixed Doubles SL3-SU5 Group Play Stage

Mixed Doubles SH6 Group Play Stage

Men's Singles SL3 Group Play Stage

Women's Singles SL3 Group Play Stage

Men's Doubles WH1-2 Group Play Stage

Men's Singles SL4 Group Play Stage

Women's Singles WH1 Group Play Stage

Women's Singles SL4 Group Play Stage

Men's Singles SU5 Group Play Stage

Women's Singles SU5 Group Play Stage

Session BDM02

Start : 16:00 End: 22:00 Porte de la Chapelle Arena

Women's Singles WH2 Group Play Stage

Men's Singles SH6 Group Play Stage

Women's Singles SH6 Group Play Stage

Men's Singles WH1 Group Play Stage

Mixed Doubles SL3-SU5 Group Play Stage

Mixed Doubles SH6 Group Play Stage

Click here to return to the Para Badminton Summary

Day 2 Friday 30 August

Session BDM03

Start: 08:30 End: 14:30 Porte de la Chapelle Arena

Men's Singles WH2 Group Play Stage

Men's Singles SL3 Group Play Stage

Women's Singles SL3 Group Play Stage

Women's Doubles WH1-2 Group Play Stage

Men's Doubles WH1-2 Group Play Stage

Women's Singles WH1 Group Play Stage

Men's Singles SL4 Group Play Stage

Women's Singles SL4 Group Play Stage

Men's Singles SU5 Group Play Stage

Women's Singles SU5 Group Play Stage

Session BDM04

Start : 16:00 End: 21:20 Porte de la Chapelle Arena

Women's Singles WH2 Group Play Stage

Women's Singles SU5 Group Play Stage

Men's Singles WH1 Group Play Stage

Men's Singles SH6 Group Play Stage

Women's Singles SH6 Group Play Stage

Men's Singles WH2 Group Play Stage

Mixed Doubles SL3-SU5 Group Play Stage

Women's Doubles WH1-2 Group Play Stage

Mixed Doubles SH6 Group Play Stage

Click here to return to the Para Badminton Summary

Day 3 Saturday 31 August

Session BDM05

Start: 08:30 End: 14:30 Porte de la Chapelle Arena

Men's Doubles WH1-2 Group Play Stage

Men's Singles SL3 Group Play Stage

Women's Singles WH1 Group Play Stage

Women's Singles SL3 Group Play Stage

Women's Singles WH2 Group Play Stage

Men's Singles SL4 Group Play Stage

Men's Singles WH1 Group Play Stage

Women's Singles SL4 Group Play Stage

Men's Singles SU5 Group Play Stage

Women's Singles SU5 Group Play Stage

Session BDM06

Start : 16:00 End: 21:20 Porte de la Chapelle Arena

Women's Singles WH1 Quarterfinals

Women's Singles SU5 Group Play Stage

Women's Singles WH2 Quarterfinals

Men's Singles SH6 Group Play Stage

Men's Singles WH2 Group Play Stage

Women's Singles SH6 Group Play Stage

Women's Doubles WH1-2 Semifinals

Women's Singles SH6 Group Play Stage

Men's Doubles WH1-2 Semifinals

Mixed Doubles SL3-SU5 Semifinals

Mixed Doubles SH6 Semifinals

Click here to return to the Para Badminton Summary

Day 4 Sunday 1 September

Session BDM07

Start: 08:30 End: 15:10 Porte de la Chapelle Arena

Men's Singles WH1 Quarterfinals

Men's Singles SL3 Quarterfinals

Men's Singles WH2 Quarterfinals

Women's Singles SL3 Quarterfinals

Men's Singles SL4 Quarterfinals

Women's Singles SL4 Quarterfinals

Women's Singles WH1 Semifinals

Men's Singles SU5 Quarterfinals

Women's Singles WH2 Semifinals

Women's Singles SU5 Quarterfinals

Men's Singles WH1 Semifinals

Men's Singles SH6 Quarterfinals

Men's Singles WH2 Semifinals

Women's Singles SH6 Quarterfinals

Session BDM08

Start : 16:40 End: 23:20 Porte de la Chapelle Arena

Men's Singles SL3 Semifinals

Women's Singles SL3 Semifinals

Women's Doubles WH1-2 Bronze Medal Match

Men's Singles SL4 Semifinals†††

Women's Doubles WH1-2 Gold Medal Match

Women's Singles SL4 Semifinals

Men's Doubles WH1-2 Bronze Medal Match

Men's Singles SU5 Semifinals

Men's Doubles WH1-2 Gold Medal Match

Women's Singles SU5 Semifinals

Men's Singles SH6 Semifinals

Men's Singles SH6 Gold Medal Match

Women's Singles SH6 Gold Medal Match

Women's Singles SH6 Semifinals

Click here to return to the Para Badminton Summary

Day 5 Monday 2 September

Session BDM09

Start: 08:30 End: 15:00 Porte de la Chapelle Arena

Women's Singles WH1 Bronze Medal Match

Mixed Doubles SL3-SU5 Gold Medal Match

Mixed Doubles SL3-SU5 Bronze Medal Match

Women's Singles WH2 Bronze Medal Match

Mixed Doubles SH6 Gold Medal Match

Mixed Doubles SH6 Bronze Medal Match

Men's Singles WH1 Bronze Medal Match

Women's Singles SL3 Gold Medal Match

Women's Singles SL3 Bronze Medal Match

Men's Singles SL3 Gold Medal Match

Men's Singles SL3 Bronze Medal Match

Women's Singles WH1 Gold Medal Match

Session BDM10

Start : 16:30 End: 22:40 Porte de la Chapelle Arena

Women's Singles WH2 Gold Medal Match

Men's Singles SL4 Gold Medal Match

Men's Singles SL4 Bronze Medal Match

Men's Singles WH1 Gold Medal Match

Men's Singles SU5 Bronze Medal Match

Women's Singles SU5 Bronze Medal Match

Men's Singles WH2 Bronze Medal Match

Men's Singles SU5 Gold Medal Match

Women's Singles SU5 Gold Medal Match

Men's Singles WH2 Gold Medal Match

Men's Singles SH6 Bronze Medal Match

Women's Singles SH6 Bronze Medal Match

Men's Singles SH6 Gold Medal Match

Women's Singles SH6 Gold Medal Match

Click here to return to the Para Badminton Summary

PARA CANAOE

Para Canoe Summary

Day 9 Friday 6 September 25

Session CSP01. 25

Day 10 Saturday 7 September 25

Session CSP02. 25

Day 11 Sunday 8 September 25

Session CSP03. 25

Click here to return to the Principal Summary

Day 9 Friday 6 September

Session CSP01

Start: 10 :00 End: 12: 15 Vaires-sur-Marne Nautical Stadium - Flatwater

Men's Kayak Single 200m

Men's Kayak Single 200m - KL2 Heats

Women's Va'a Single 200m - VL2 Heats

Women's Va'a Single 200m - VL3 Heats

Men's Kayak Single 200m - KL3 Heats

Women's Kayak Single 200m - KL1 Heats

Women's Kayak Single 200m - KL2 Heats

Men's Va'a Single 200m - VL2 Heats

Women's Kayak Single 200m - KL3 Heats

Men's Va'a Single 200m - VL3 Heats

Click here to return to the Para Canoe Summary

Day 10 Saturday 7 September

Session CSP02

Start: 10 :00 End: 13: 15 Vaires-sur-Marne Nautical Stadium - Flatwater

Men's Kayak Single 200m - KL1 Semifinals

Men's Kayak Single 200m - KL2 Semifinals

Women's Va'a Single 200m - VL2 Semifinals

Men's Kayak Single 200m - KL3 Semifinals

Women's Va'a Single 200m - VL3 Semifinals

Men's Kayak Single 200m - KL1 Final B

Men's Kayak Single 200m - KL1 Final A

Men's Kayak Single 200m - KL2 Final B

Men's Kayak Single 200m - KL2 Final A

Women's Va'a Single 200m - VL2 Final A

Men's Kayak Single 200m - KL3 Final B

Men's Kayak Single 200m - KL3 Final A

Women's Va'a Single 200m - VL3 Final A

Click here to return to the Para Canoe Summary

Day 11 Sunday 8 September

Session CSP03

Start: 10 :00 End: 13: 15 Vaires-sur-Marne Nautical Stadium - Flatwater

Women's Kayak Single 200m - KL1 Semifinals

Women's Kayak Single 200m - KL2 Semifinals

Men's Va'a Single 200m - VL2 Semifinals

Women's Kayak Single 200m - KL3 Semifinals

Men's Va'a Single 200m - VL3 Semifinal 2

Women's Kayak Single 200m - KL1 Final A

Women's Kayak Single 200m - KL2 Final B

Women's Kayak Single 200m - KL2 Final A

Men's Va'a Single 200m - VL2 Final A

Women's Kayak Single 200m - KL3 Final A

Men's Va'a Single 200m - VL3 Final B

Men's Va'a Single 200m - VL3 Final A

Click here to return to the Para Canoe Summary

PARA CYCLING ROAD

Para Cycling Road Summary

Day 7 Wednesday 4 September 27

Session CRD01. 27

Day 8 Thursday 5 September 27

Session CRD02. 27

Day 9 Friday 6 September 27

Session CRD03. 27

Day 10 Saturday 7 September 28

Session CRD04. 28

Click here to return to the Principal Summary

Day 7 Wednesday 4 September

Session CRD01

Start: 08 :00 End: 18: 00 Clichy-sous-Bois

Womenís C5 Individual Time Trial

Womenís C4 IndividualTime Trial

Menís C2 Individual Time Trial

Menís C1 Individual Time Trial

Womenís C1-3 Individual Time Trial

Womenís H4-5 Individual Time Trial

Menís H2 Individual Time Trial

Menís H1 Individual Time Trial

Womenís H1-3 Individual Time Trial

Menís T1-2 Individual Time Trial

Womenís T1-2 Individual Time Trial

Menís B Individual Time Trial

Menís C5 Individual Time Trial

Menís C4 Individual Time Trial

Menís C3 Individual Time Trial

Womenís B Time Trial

Menís H5 Individual Time Trial

Menís H4 Individual Time Trial

Menís H3 Individual Time Trial

Click here to return to the Para Cycling Road Summary

Day 8 Thursday 5 September

Session CRD02

Start: 09 :30 End: 18: 40 Clichy-sous-Bois

Menís H1-2 Road Race

Womenís H1-4 Road Race

Menís H5 Road Race

Womenís H5 Road Race

Menís H4 Road Race

Menís H3 Road Race

Click here to return to the Para Cycling Road Summary

Day 9 Friday 6 September

Session CRD03

Start: 09 :30 End: 16:50 Clichy-sous-Bois

Menís C4-5 Road Race

Womenís C4-5 Road Race

Menís B Road Race

Womenís B Road Race

Click here to return to the Para Cycling Road Summary

Day 10 Saturday 7 September

Session CRD04

Start: 09 :30 End: 17: 00 Clichy-sous-Bois

Womenís C1-3 Road Race

Menís C1-3 Road Race

Menís T1-2 Road Race

Womenís T1-2 Road Race

Mixed H1-5 Team Relay

Click here to return to the Para Cycling Road Summary


 

PARA CYCLING TRACK

Para Cycling Track Summary

Day 1 Thursday 29 August 29

Session CTR01. 29

Day 2 Friday 30 August 29

Session CTR02. 29

Day 3 Saturday 31 August 29

Session CTR03. 29

Day 4 Sunday 1 September 29

Session CTR04. 29

Click here to return to the Principal Summary

Day 1 Thursday 29 August

Session CTR01

Start: 12:00 End: 18: 00 Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome

Womenís C4-5 500m Time Trial - Qualification

Menís C1 3000m Individual Pursuit Qualifying

Womenís C1-3 3000m Individual Pursuit Qualifying

Menís B 4000m Individual Pursuit Qualifying

Womenís C4-5 500m Time Trial - Final

Menís C1 3000m Individual Pursuit Finals

Womenís C1-3 3000m Individual Pursuit Finals

Menís B 4000m Individual Pursuit Finals

Click here to return to the Para Cycling Track Summary

Day 2 Friday 30 August

Session CTR02

Start: 11:30 End: 17: 35 Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome

Menís C4-5 1000m Time Trial - Qualification

Womenís C4 3000m Individual Pursuit Qualifying

Menís C2 3000m Individual Pursuit Qualifying

Menís C3 3000m Individual Pursuit Qualifying

Womenís B 1000m Time Trial Qualification

Menís C4-5 1000m Time Trial - Final

Womenís C4 3000m Individual Pursuit Finals

Menís C2 3000m Individual Pursuit Finals

Menís C3 3000m Individual Pursuit Finals

Womenís B 1000m Time Trial Ė Final

Day 3 Saturday 31 August

Session CTR03

Start: 10:00 End: 15: 50 Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome

Womenís C1-3 500m Time Trial - Qualification

Menís C1-3 1000m Time Trial - Qualification

Menís C4 4000m Individual Pursuit Qualifying

Menís C5 4000m Individual Pursuit Qualifying

Womenís C1-3 500m Time Trial - Final

Menís C1-3 1000m Time Trial - Final

Menís C4 4000m Individual Pursuit Finals

Menís C5 4000m Individual Pursuit Finals

Click here to return to the Para Cycling Track Summary

Day 4 Sunday 1 September

Session CTR04

Start: 11:00 End: 16: 10 Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome

Menís B 1000m Time Trial - Qualification

Womenís B 3000m Individual Pursuit Qualifying

Womenís C5 3000m Individual Pursuit Qualifying

Open C1-5 750m Team Sprint Qualifying

Menís B 1000m Time Trial - Final

Womenís B 3000m Individual Pursuit Finals

Womenís C5 3000m Individual Pursuit Finals

Open C1-5 750m Team Sprint Finals

Click here to return to the Para Cycling Track Summary


 

PARA EQUESTRIAN

Para Equestrian Summary

Day 6 Tuesday 3 September 31

Session EQU01. 31

Day 7 Wednesday 4 September 31

Session EQU02. 31

Day 8 Thursday 5 September 31

Day 9 Friday 6 September 31

Session EQU03. 31

Day 10 Saturday 7 September 31

Session EQU04. 31

Click here to return to the Principal Summary

Day 6 Tuesday 3 September

Session EQU01

Event name: Para Grand Prix Test

Start: 10:00 End: 19: 00 Ch‚teau de Versailles

Dressage Individual Event - Grade I - Para Grand Prix Test

Dressage Individual Event - Grade II - Para Grand Prix Test

Dressage Individual Event - Grade III - Para Grand Prix Test

Click here to return to the Para Equestrian Summary

Day 7 Wednesday 4 September

Session EQU02

Event name: Para Grand Prix Test

Start: 10:00 End: 15: 40 Ch‚teau de Versailles

Dressage Individual Event - Grade IV - Para Grand Prix Test

Dressage Individual Event - Grade V - Para Grand Prix Test

Click here to return to the Para Equestrian Summary

Day 8 Thursday 5 September

Rest Day

Click here to return to the Para Equestrian Summary

Day 9 Friday 6 September

Session EQU03

Event name: Para Grand Prix Special Test

Start: 10:00 End: 18: 10 Ch‚teau de Versailles

Dressage Team Event - Para Grand Prix Special Test

Day 10 Saturday 7 September

Session EQU04

Event name: Para Grand Prix Freestyle Test

Start: 10:00 End: 18: 10 Ch‚teau de Versailles

Dressage Individual Freestyle Event - Grade IV - Para Grand Prix Freestyle Test

Dressage Individual Freestyle Event - Grade V - Para Grand Prix Freestyle Test

Dressage Individual Freestyle Event - Grade I - Para Grand Prix Freestyle Test

Dressage Individual Freestyle Event - Grade II - Para Grand Prix Freestyle Test

Dressage Individual Freestyle Event - Grade III - Para Grand Prix Freestyle Test

Click here to return to the Para Equestrian Summary


 

PARA JUDO

Para Judo Summary

Day 8 Thursday 5 September 36

Session JUD01. 36

Session JUD02. 36

Day 9 Friday 6 September 36

Session JUD03. 36

Session JUD04. 37

Day 10 Saturday 7 September 37

Session JUD05. 37

Session JUD06. 38

Click here to return to the Principal Summary

Day 8 Thursday 5 September

Session JUD01

Start: 10:00 End: 13:00 Champ-de-Mars Arena

Men -60 kg J1 Elimination Round of 16

Men -60 kg J2 Elimination Round of 16

Women -48 kg J1 Quarterfinals

Women -48 kg J2 Quarterfinals

Women -57 kg J1 Quarterfinals

Men -60 kg J1 Quarterfinals

Men -60 kg J2 Quarterfinals

Women -48 kg J1 Repechages

Women -48 kg J2 Repechages

Women -57 kg J1 Repechages

Men -60 kg J1 Repechages

Men -60 kg J2 Repechages

Women -48 kg J1 Semifinals

Women -48 kg J2 Semifinals

Women -57 kg J1 Semifinals

Men -60 kg J1 Semifinals

Men -60 kg J2 Semifinals

Women -48 kg J1 Finals of Repechage

Women -48 kg J2 Finals of Repechage

Women -57 kg J1 Finals of Repechage

Men -60 kg J1 Finals of Repechage

Session JUD02

Start: 16:00 End: 19:00 Champ-de-Mars Arena

Women -48 kg J1 Contests for Bronze Medals

Women -48 kg J1 Final

Men -60 kg J1 Contests for Bronze Medals

Men -60 kg J2 Final

Women -57 kg J1 Contests for Bronze Medals

Women -57 kg J1 Final

Women -48 kg J2 Contests for Bronze Medals

Women -48 kg J2 Final

Men -60 kg J2 Contests for Bronze Medals

Men -60 kg J2 Final

Click here to return to the Para Judo Summary

Day 9 Friday 6 September

Session JUD03

Start: 10:00 End: 13:00 Champ-de-Mars Arena

Men -73 kg J1 Elimination Round of 16

Men -73 kg J2 Elimination Round of 16

Women -57 kg J2 Quarterfinals

Women -70 kg J1 Quarterfinals

Women -70 kg J2 Quarterfinals

Men -73 kg J1 Quarterfinals

Men -73 kg J2 Quarterfinals

Women -57 kg J2 Repechages

Women -70 kg J1 Repechages

Women -70 kg J2 Repechages

Men -73 kg J1 Repechages

Men -73 kg J2 Repechages

Women -57 kg J2 Semifinals

Women -70 kg J1 Semifinals

Women -70 kg J2 Semifinals

Men -73 kg J1 Semifinals

Men -73 kg J2 Semifinals

Women -57 kg J2 Finals of Repechage

Women -70 kg J1 Finals of Repechage

Women -70 kg J2 Finals of Repechage

Men -73 kg J1 Finals of Repechage

Men -73 kg J2 Finals of Repechage

Session JUD04

Start: 16:00 End: 19:00 Champ-de-Mars Arena

Women -57 kg J2 Contests for Bronze Medals

Women -57 kg J2 Final

Men -73 kg J1 Contests for Bronze Medals

Men -73 kg J1 Final

Women -70 kg J1 Contests for Bronze Medals

Women -70 kg J1 Final

Men -73 kg J2 Contests for Bronze Medals

Men -73 kg J2 Final

Women -70 kg J2 Contests for Bronze Medals

Women -70 kg J2 Final

Click here to return to the Para Judo Summary

Day 10 Saturday 7 September

Session JUD05

Start: 9:30 End: 13:00 Champ-de-Mars Arena

Men -90 kg J1 Elimination Round of 16

Men -90 kg J2 Elimination Round of 16

Men +90 kg J1 Elimination Round of 16

Men +90 kg J2 Elimination Round of 16

Women +70 kg J1 Quarterfinals

Women +70 kg J2 Quarterfinals

Men -90 kg J1 Quarterfinals

Men -90 kg J2 Quarterfinals

Men +90 kg J1 Quarterfinals

Men +90 kg J2 Quarterfinals

Women +70 kg J1 Repechages

Women +70 kg J2 Repechages

Men -90 kg J1 Repechages

Men -90 kg J2 Repechages

Men +90 kg J1 Repechages

Men +90 kg J2 Repechages

Women +70 kg J1 Semifinals

Women +70 kg J2 Semifinals

Men -90 kg J1 Semifinals

Men -90 kg J2 Semifinals

Men +90 kg J1 Semifinals

Men +90 kg J2 Semifinals

Women +70 kg J1 Finals of Repechage

Women +70 kg J2 Finals of Repechage

Men -90 kg J1 Finals of Repechage

Men -90 kg J2 Finals of Repechage

Men +90 kg J1 Finals of Repechage

Men +90 kg J2 Finals of Repechage

Session JUD06

Start: 15:30 End: 19:00 Champ-de-Mars Arena

Men -90 kg J1 Contests for Bronze Medals

Men -90 kg J1 Final

Men +90 kg J1 Contests for Bronze Medals

Men +90 kg J1 Final

Women +70 kg J1 Contests for Bronze Medals

Women +70 kg J1 Final

Men -90 kg J2 Contests for Bronze Medals

Men -90 kg J2 Final

Women +70 kg J2 Contests for Bronze Medals

Women +70 kg J2 Final

Men +90 kg J2 Contests for Bronze Medals

Men +90 kg J2 Final

Click here to return to the Para Judo Summary

PARA POWERLIFTING

Para Powerlifting Summary

Day 7 Wednesday 4 September 35

Session PWL01. 35

Session PWL02. 35

Day 8 Thursday 5 September 35

Session PWL03. 35

Session PWL04. 35

Day 9 Friday 6 September 35

Session PWL05. 35

Session PWL06. 35

Day 10 Saturday 7 September 35

Session PWL07. 35

Session PWL08. 35

Day 11 Sunday 8 September 35

Session PWL09. 35

Session PWL10. 36

Click here to return to the Principal Summary

Day 7 Wednesday 4 September

Session PWL01

Start: 12:00 End: 15:00 Porte de La Chapelle Arena

Men's -49kg Final

Women's -41kg Final

Session PWL02

Start: 17:00 End: 20:00 Porte de La Chapelle Arena

Women's -45kg Final

Men's -54kg Final

Click here to return to the Para Powerlifting Summary

Day 8 Thursday 5 September

Session PWL03

Start: 12:00 End: 15:00 Porte de La Chapelle Arena

Women's -50kg Final

Men's -59kg Final

Session PWL04

Start: 17:00 End: 20:00 Porte de La Chapelle Arena

Women's -55kg Final

Men's -65kg Final

Click here to return to the Para Powerlifting Summary

Day 9 Friday 6 September

Session PWL05

Start: 12:00 End: 15:00 Porte de La Chapelle Arena

Men's -72kg Final

Women's -61kg Final

Session PWL06

Start: 17:00 End: 20:00 Porte de La Chapelle Arena

Women's -67kg Final

Men's -80kg Final

Click here to return to the Para Powerlifting Summary

Day 10 Saturday 7 September

Session PWL07

Start: 12:00 End: 15:00 Porte de La Chapelle Arena

Women's -73kg Final

Men's -88kg Final

Session PWL08

Start: 17:00 End: 20:00 Porte de La Chapelle Arena

Women's -79kg Final

Men's -97kg Final

Click here to return to the Para Powerlifting Summary

Day 11 Sunday 8 September

Session PWL09

Start: 09:00 End: 12:00 Porte de La Chapelle Arena

Men's -107kg Final

Women's -86kg Final

Session PWL10

Start: 14:00 End: 17:00 Porte de La Chapelle Arena

Women's +86kg Final

Men's +107kg Final

Click here to return to the Para Powerlifting Summary


 

PARA ROWING

Para Rowing Summary

Day 2 Friday 30 August 37

Session ROW01. 37

Day 3 Saturday 31 August 37

Session ROW02. 37

Day 4 Sunday 1 September 37

Session ROW03. 37

Click here to return to the Principal Summary

Day 2 Friday 30 August

Session ROW01

Start: 9:30 End: 12:50 Vaires-Sur-Marne Nautical Stadium Ė Flatwater

Women's Single Sculls - PR1W1xHeats

Men's Single Sculls - PR1M1xHeats

Mixed Double Sculls - PR2Mix2xHeats

Mixed Double Sculls - PR3Mix2xHeats

Mixed Coxed Four - PR3Mix4+Heats

Click here to return to the Para Rowing Summary†††

Day 3 Saturday 31 August

Session ROW02

Start: 9:30 End: 11:50 Vaires-Sur-Marne Nautical Stadium Ė Flatwater

Women's Single Sculls - PR1W1xRepechages

Men's Single Sculls - PR1M1xRepechages

Mixed Double Sculls - PR2Mix2xRepechage

Mixed Double Sculls - PR3Mix2xRepechage

Mixed Coxed Four - PR3Mix4+Repechage

Click here to return to the Para Rowing Summary†††

Day 4 Sunday 1 September

Session ROW03

Start: 9:30 End: 13:00 Vaires-Sur-Marne Nautical Stadium Ė Flatwater

Women's Single Sculls - PR1W1xFinal B

Men's Single Sculls - PR1M1xFinal B

Mixed Double Sculls - PR2Mix2xFinal B

Mixed Double Sculls - PR3Mix2xFinal B

Mixed Coxed Four - PR3Mix4+Final B

Women's Single Sculls - PR1W1xFinal A

Men's Single Sculls - PR1M1xFinal A

Mixed Double Sculls - PR2Mix2xFinal A

Mixed Double Sculls - PR3Mix2xFinal A

Mixed Coxed Four - PR3Mix4+†† Final A

Click here to return to the Para Rowing Summary†††


 

PARA TENNIS TABLE

Para Tennis Table Summary

Day 1 Thursday 29 August 38

Session TTE01. 38

Session TTE02. 38

Day 2 Friday 30 August 38

Session TTE03. 38

Session TTE04. 38

Day 3 Saturday 31 August 38

Session TTE05. 38

Session TTE06. 39

Day 4 Sunday 1 September 39

Session TTE07. 39

Session TTE08. 39

Day 5 Monday 2 September 39

Session TTE09. 39